Vitauts, Smuidra, Smuidris |Otrdiena 20. Februāris 2018
Sadaļa: Home » SEMINĀRI » Tiesneši un maršrutlicēji – 14.03.2010
  • LetaDEAC

Tiesneši un maršrutlicēji – 14.03.2010 

14.martā sporta bāzē “Kleisti” Latvijas Jātnieku federācija rīkoja semināru tiesnešiem un maršruta sastādītājiem Nacionālās tiesnešu kategorijas konkūrā un Nacionālās kategorijas maršrutlicēja sertifikāta iegūšanai.

Pirmo semināru vadīja Starptautiskās kategorijas tiesnešu kandidāts Dainis Līvmanis un Starptautiskās kategorijas maršruta sastādītāju kandidāti Ivo Miķelsons un Sergejs Šakurovs.

Tiesneši, kuri iegūsLJF apstiprinātu Nacionālā tiesneša sertifikātu, drīkstēs tiesāt LJF kalendārajā plānā paredzētajās sacensībās, savukārt, nacionālās kategorijas maršrutlicēji drīkstēs sastādīt maršrutus LJF ieskaites sacensībās ar šķēršļu augstumu līdz 130 cm. Pēc divu semināru noklausīšanās notiks obligātās praktiskās nodarbības sacensību tiesāšanā kopā ar sertificētu tiesnesi, kā arī maršrutu sastādīšana sacensībās kopā ar sertificētu maršrutlicēju. Pēc prakses sekos teorētiskais un praktiskais eksāmens.

Pirmā semināra sākumā notika teorijas noklausīšanās, kurai sekoja praktiskā nodarbība (noteiktu maršrutu zīmēšana un analizēšana).

Tiesnešu kategorijas iegūšanai paredzētās lekcijas laikā Dainis Līvmanis dalībniekiem lika aizpildīt testu, pēc kura tika analizēti pareizie un kļūdainie atbilžu varianti. Diskusijas brīžiem izvērsās visai skaļas un intriģējošas, jo tiesnesis semināra dalībniekiem no sacensību prakses lūdza atbildēt uz sarežģītiem jautājumiem. Viena no interesantākajām diskusijām izvērsās saistībā ar jautājumu par pārlekšanas dalībnieku sarindošanu pareizā secībā apbalvošanai un balvu fonda sadalīšana. Dainis Līvmanis parādīja, ka šķietami viegā jautājumā var būt savi “zemūdens akmeņi”. Vairākas interesantas nianses potenciālie tiesneši uzzināja arī saistībā ar soda punktu piesķiršanu (gāzti vai šķietami gāzti šķēršļi).

Ivo Miķelsons semināra dalībniekiem bija sagatavojis tādu kā Maršrutlicēja Ētikas kodeksu, uzsverot, kādi principi šajā darbā ir jāievēro. Galvenaie maršrutlicēja uzdevumi - zirga un jātnieka drošība, pārbaudījuma nevis problēmas radīšana un apziņa, kam maršruts tiek paredzēts. Kā vissvarīgāko Ivo Miķelsons izvirzīja tēzi – Labs maršruts ir tik labs, cik tas ir piemērots!

Semināra laikā I.Miķelsons iepazīstināja nākamos maršrutlicējus ar amata instrumentiem, maršruta sastādīšanas gaitu un secību, maršrutlicēja atbildību, maršruta grūtības faktoriem, maršruta plāniem un laika normu mērīšanu.

Sergejs Šakurovs stāstīja par dažādo šķēršļu tipu specifiku, līdz ar to, arī atšķirīgajām zirga atspēriena un piezemēšanās vietām. Īpašu uzsvaru S.Šakurovs lika uz šķēršļu sistēmām un to pareizu veidošanu. Kā būtisks faktors tika minēta distanču garuma veidošana (liektās vai taisnās, starp kādiem šķēršļiem utt.). Maršrutlicējs paskaidroja, kas saīsina vai pagarina distanci (piemēram, dziļš pamats), kā arī stāstīja par maršruta pielāgošanu konkrētam laukumam.

Seminārā piedalījās: G.Krīgere, M.Pinte, K.Ansone, K.Neretnieks, R.Neretnieks, A.Šakurovs, I.Miķelsone, A.Ozoliņa, M.Kleinberga, A.Mangale, N.Šakurova, M.Dubrovska un Ģ.Bricis, kurš, būdams LR izlases sportists, kārtos tikai eksāmenu.


Līdzīgi raksti:

Komentēt

Komentēšana pieejama tikai pēc autorizācijas.REKLĀMA