Grieta, Strauta |Otrdiena 23. Janvāris 2018
Sadaļa: Home » PASAULĒ » BNS: Latvijā samazinās zirgu skaits
  • LetaDEAC

BNS: Latvijā samazinās zirgu skaits 

BNS

BNS un Delfi.lv informācija

Latvijā, neuzlabojoties ekonomiskajai situācijai, arī šogad turpina samazināties zirgu skaits, pastāstīja Latvijas Zirgaudzētāju biedrības (LZB) prezidents Edgars Treibergs.

Viņš norādīja, ka zirgu skaita samazināšanās skaidrojama ar ekonomisko krīzi. “Tā ir krīze pamatā. Nupat bijām Zviedrijā, un cilvēki arī tur ļoti uzmanīgi pērk preces, kas nav vajadzīgas tieši ikdienai, – arvien mazāk pērk mašīnas, izklaides dažādas. Visi ir sabaidīti arī ar krīzes otro vilni, tāpēc arī ir tāda situācija, jo zirgkopība jau ir tāda nozare, kas ir vairāk vērsta uz izklaidi, uz veselību, uz jauniešu iesaistīšanu sportā,” klāstīja Treibergs un uzsvēra, ka, salīdzinot ar periodu pārdesmit gadu iepriekš, zirgkopības funkcijas ir mainījušās.

“Šodien jau neviens vairāk no rīta līdz vakaram ar zirgu nears un nesēs – nav tādas vajadzības kā agrāk –, un arī karā zirgus vairs neizmanto. Situācija ir mainījusies,” sacīja LZB prezidents un informēja, ka pašlaik Latvijā lielākoties audzē sporta un izjāžu zirgus. “Pārsvarā audzē sporta zirgus, kā arī tādus, ar kuriem var iet medībās, var doties atpūtas izjādēs, var izmantot bērniem. Tagad arī ļoti attīstās reitterapija, kas ir piemērota cilvēkiem, kam ir bijušas dažādas traumas pēc avārijām vai kustību traucējumi – tas ļoti vēršas plašumā,” pastāstīja Treibergs.

Lai attīstītu zirgkopību Latvijā, ir jāstrādā pie produktīvas zirgu sagatavošanas un noieta tirgu meklēšanas. “Zirgi ir jāsagatavo un jāpārdod vairāk, jāmeklē noieta tirgi, jo mums valstī zirgu skaits samazinās. Ir vairāk jāstrādā pie produktīvas zirgu sagatavošanas,” uzsvēra LZB vadītājs un atzina, ka jāstrādā arī pie jauniešu piesaistes nozarei un dažādu atbalsta programmu meklēšanas.

Vienlaikus Treibergs norādīja, ka Latvijā nav pietiekamu iespēju apgūt zirgkopību, un norādīja, ka, piemēram, Zviedrijā katrā lauksaimniecības skolā ir kāda programma, kas apmāca tieši zirgkopjus un zirgu trenerus.

“Zirgkopību vajadzētu, protams, attīstīt, tāpat kā jebkuru citu nozari, jo mums jau lauksaimniecība ir ļoti plaša – mums neaprobežojas tikai ar graudu un kartupeļu audzēšanu. Es domāju, ka jebkura niša, kas tagad ir, ir ļoti svarīga, jo lauksaimnieki var arī pārorientēties no vienas nozares uz otru, piemēram, kādreiz Latvijā nevarējām iedomāties, ka audzēs briežus vai strausus, taču tagad šīs nozares ir diezgan labi attīstītas, un ir vietas, kur viņi [brieži, strausi] ļoti labi iederas gan ainaviski, gan arī ekonomiski,” pavēstīja LZB prezidents.

Lauksaimniecības datu centra dati liecina, ka šogad 1.jūlijā Latvijā reģistrēti par 5% mazāk zirgu nekā pērn attiecīgajā periodā – šogad 1.jūlijā Latvijā bija reģistrēti 11,8 tūkstoši zirgu, pērn attiecīgajā periodā – 12,3 tūkstoši. Savukārt 2009.gadā Latvijā bija reģistrēts 13,1 tūkstotis, bet 2008.gadā – 13,3 tūkstoši zirgu.

LZB dibināta 1993.gadā, un tās mērķis ir veidot un attīstīt ar selekcijas metodēm Latvijas zirgkopību kā svarīgu, augsti rentablu tautsaimnieciskās ražošanas un eksporta nozari Eiropas Savienības tirgū, kā arī aizstāvēt zirgaudzētāju intereses iekšējā un Eiropas Savienības tirgū.


Līdzīgi raksti:

Komentēt

Komentēšana pieejama tikai pēc autorizācijas.REKLĀMA