Zane, Zuzanna |Pirmdiena 19. Februāris 2018
Sadaļa: Home » TUVĀKAJĀS VALSTĪS » Baltkrievijā vēršas plašumā Āfrikas cūku mēris
  • LetaDEAC

Baltkrievijā vēršas plašumā Āfrikas cūku mēris 

Saskaņā ar Baltkrievijas Veterinārā departamenta mājaslapā esošo informāciju vienā no Vitebskas apgabala cūku fermām konstatēta cūku saslimšana, kas rada aizdomas par Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu. Tā kā Vitebskas apgabals atrodas Latvijas pierobežā, Latvijas pierobežas cūku audzētājiem rodas vēl lielāki draudi, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere.

Kā ziņots, PVD jau 25.jūnijā informēja par cūku saslimšanu ar Āfrikas cūku mēri Grodņas apgabala Čepunas ciematā, kas ir aptuveni 40 kilometru attālumā no Lietuvas robežas.

Tā kā Āfrikas cūku mēris konstatēts vairākos Krievijas reģionos un no šī gada 24.jūnija arī Baltkrievijas teritorijā, kā arī saskaņā ar informāciju par aizdomām par Āfrikas cūku mēri Vitebskas apgabalā visiem cūku transportēšanas līdzekļiem, kas atgriežas pēc dzīvnieku izkraušanas no Krievijas Federācijas vai Baltkrievijas, PVD veic transporta līdzekļa tīrības un dezinfekcijas kvalitātes un dezinfekciju apliecinošo dokumentu pārbaudi.

Tāpat, lai nepieļautu slimības ievazāšanu Latvijā ar pārtikas produktiem, privātpersonām, kuras ieceļo Latvijā no trešajām valstīm, tostarp Krievijas un Baltkrievijas, muitas un robežsardzes darbinieki veic 100% bagāžas kontroli.

Iebraucot Eiropas Savienības teritorijā no trešajam valstīm, personīgajā bagāžā ir aizliegts ievest gaļu un gaļas produktus, pienu un piena produktus.

Latvijā, Latgales mežos nomedītās meža cūkas tiek laboratoriski izmeklētas ne tikai klasiskā cūku mēra, bet izlases kārtā arī uz Āfrikas cūku mēra noteikšanai, un šo izmeklējumu skaits ir ievērojami palielināts. Līdz šim Latvijā Āfrikas cūku mēris nav konstatēts ne meža, ne mājas cūkām.

PVD atgādina, ka Āfrikas cūku mēris ir bīstama, ļoti lipīga vīrusa izraisīta saslimšana cūku dzimtas dzīvniekiem. Dzīvnieku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks, tādēļ šīs slimības uzliesmojums dzīvnieku turētājiem nes lielus ekonomiskos zaudējumus.

Cūku saslimšanas gadījumā ātra un atbildīga saimnieka rīcība var pasargāt citas dzīvnieku novietnes no Āfrikas cūku mēra. Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties par to jāinformē veterinārārsts un sava reģiona PVD pārvalde. Tāpat medniekiem nekavējoties jāziņo PVD pārvaldei par atrastām mirušām vai slimām meža cūkām.

Ja izrādīsies, ka mājas cūkas saslimušas ar Āfrikas cūku mēri, saimniecībā tiks veikti slimības ierobežošanas pasākumi.

PVD atgādina, ka tikai Lauksaimniecības datu centrā reģistrētiem cūku ganāmpulkiem būs iespēja saņemt valsts kompensācijas par zaudējumiem, kas radušies slimības ierobežošanas un likvidēšanas pasākumu laikā.

Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem. Šī kaite Latvijas teritorijā nekad nav reģistrēta.

Materiāls tapis sadarbībā ar LETA

Līdzīgi raksti:REKLĀMA