Eleonora, Ariadne |Trešdiena 21. Februāris 2018
Sadaļa: Home » LATVIJĀ » Be a part of it!: Eiropas čempionāta Āhenē iespaidi
  • LetaDEAC

Be a part of it!: Eiropas čempionāta Āhenē iespaidi 

Svētdien, 23.augustā, ar vērienīgu ceremoniju Āhenē noslēdzās 2015.gada Eiropas čempionāts jāšanas sportā, kas ilga aptuveni divas nedēļas. Kvalificējušies sportisti sacentās sešās disciplīnās – konkūrā, iejādē, trīscīņā, pajūgu braukšanā, voltizēšanā un vestrerna iejādē jeb vesternjāšanā. Izcīņa notika ne tikai individuāli, bet arī komandām.

Vācu perfekcionisms it visā

Par sacensību augsto organizatorisko līmeni liecināja jau pirmā saskarsme ar Āhenes mediju centru un akreditācijas komandu. Mēnesi pirms čempionāta Elittesport.lv divu žurnālistu akreditācija tika nokārtota nepilnas stundas laikā. Turpmākajās dienās saņēmām visu informāciju un jaunumus, kas saistīti ar čempionāta norisi, sportistiem, fotogrāfijām, relīzēm utt. Tuvojoties mūsu ierašanās laikam, epastā pienāca atgādinājums un papildus informācija par dažādām ērtībām un īpaši organizēto automašīnu parkingu. Šeit būtu īstais laiks uzteikt organizatorus un Āhenes pilsētu kopumā. Dienā vidēji jāšanas kompleksu apmeklēja 50 000 skatītāju. Sajūta bija tāda, ka pasākuma rīkošanā ir piedalījusies ne tikai Āhenes pašvaldība, bet teju visa valsts. Skatītāji no īpašiem auto parkingiem uz čempionāta norises vietu tika nogādāti ar bezmaksas autobusiem, kas kursēja turp un atpakaļ ik pēc desmit minūtēm. Auto parkingi atradās ļoti plašā teritorijā apkārt sacensību vietai.

Šī nav pirmā reize, kad apmeklēju ļoti augsta mēroga sacensības Eiropā, arī Āhenē, taču šoreiz čempionāts pārsniedza visu iepriekš redzēto. Arī citu valstu kolēģi dalījās iespaidos, ka tikai Spruce Meadows Kanādā varētu pretendēt uz ko līdzīgu. Nezinātājiem piebilstu, ka Āhenes zaļais laukums ir prestižākā sacensību vieta Eiropā, bet CHIO Aachen sacensības – tādas, kurās katrs profesionāls jātnieks vēlas uzvarēt. 2006.gadā Āhene rīkoja FEI Pasaules spēles (arī man bija iespēja tās vērot) un pēc daudzu gadu pārtraukuma šogad Eiropas čempionātu sešās disciplīnās.

Mediji čempionātā – īpaši gaidīti

Galvenais mediju centrs bija vairāk nekā lielisks un ļoti ērts lietošanai. Mediju tribīnes atradās tieši blakus sacensību tiesnešiem, tādejādi žurnālistiem sniedzot vēl pilnīgāku ieskatu uz laukumā notiekošo.

Manas priekšrocības ir tās, ka esmu ne tikai žurnālists, bet arī jātnieks, grūms, sacensību organizators un starptautisko sporta zirgu īpašnieks, līdz ar to, varēju čempionāta norisi vērot no dažādiem skatu punktiem. Jāsaka, ka no visiem tiem (pieņemu, ka arī no dalībnieku skatupunkta) viss bija perfekti – nu īsts vācu pedantisms! Perfekcionismu pasvītroja arī fakts, ka mediju telpā tika pielikts saraksts, kurā pa minūtei bija sarakstīta pasākuma norise, pie tam, pasākums tiešām notika pēc grafika. Vēl mani izbrīnīja fakts, kā maršrutlicējs ar komandu spēja nepilnu 20 minūšu laikā nodrošināt maršrutu pārlikšanu. Neskatoties uz to, ka Āhenes laukums ir milzīgs un tajā var izvietot šķēršļus, kas paredzēti vairākiem maršrutiem, pārkārtošana notika ārkārtīgi zibenīgi.

Perfekta darba vieta, maršrutu izstaigāšana, CHIO Aachen muzejs, bezmaksas ekskursijas pa pilsētu, bezmaksas koncerti, vairāki restorāni ar bezmaksas ēdināšanu un dzērieniem, izcila apkalpošana, sarunas ar jātniekiem un sponsoriem – tas viss sagaidīja čempionāta preses pārstāvjus. Noslēguma ceremonijā FEI prezidents De Voss kā pirmajiem pateicās organizatoriem, otrajiem – medijiem, tālāk jau sponsoriem un jātniekiem. Neizmērāma cieņa pret visiem – tas varētu būt Āhenes čempionāta sauklis. “Be a part of it!” tika izvēlēts moto angļu valodā un, patiesi, mēs varējām tā justies.

Prieks par mūsu zonas konkūristiem

Polis Jaroslavs Skrzičinskis, kuru šobrīd trenē nīderlandietis Pīters Gērings, ar talantīgo, desmitgadīgo zirgu Crazy Quick vienīgais no mūsu zonas kvalificējās svētdienas individuālajam divu hitu finālam konkūrā, kurā startēja 25 čempionāta labākie dalībnieki (1ā hitā). Šis pāris izskatījās patiešām lieliski sagatavots, par ko liecināja salīdzinoši mazais soda punktu skaits. Crazy Quick čempionātā bija izteikti labā formā. Polis čempionātu noslēdza 22.vietā.

Prieks par Krievijas sportisti Mariju Madenovu, kura 7/8 gadus jauno zirgu finālā kvalificējās pārlekšanai un izcīnīja 5 vietu ar Conquest.

Čempionātā iedomājoties par mūsējiem, Brici, Neretnieku un Vārnu, bija sajūta, ka milzīgi garš un grūts pieredzes ceļš jau aiz muguras. Prātīgi vērti, Eiropas vārti var atvērties.

Skatītāji dzīvo līdzi

Vai spējat iedomāties mirkli, kad 50 000 skatītāju tribīnēs aiztur elpu? Maršrutā ir pilnīgs klusums, kad liekas, ka tas pat spiež ausīs. Pirmajās rindās ir iespējams dzirdēt kā zirga pakavi lēkšojot atskan pret laukuma pamatu. Katram gāztam šķērslim seko izmisis skatītāju vaids.

Čempionāta noslēdzošā diena bija vējaina. Uz šķēršļiem stāvēja smilšu maisi, bet viena šķēršļa turēšanai tika nolikts stjuarts. Tūkstošiem vērīgu acu pāru sekoja līdzi katrai stjuarta kustībai. Ja skatītājiem šķita, ka jātnieks šķērslim tuvojas pārāk strauji un stjuarts nepaspēs pamukt malā, tribīnes dusmās ieaurojās, pat nedomājot, vai traucē jātniekam, vai nē. Ja brīdī, kad startēja Vācijas konkūristi, kāds fans būtu izskrējis laukumā (piemēram, kails, kā to dara futbolā:)), skatītāju spriestais verdikts būtu nežēlīgs – dzīvam no turienes šim nabadziņam neizkļūt! Jā, Vācijas konkūristi ir tautas nacionālie varoņi. Tauta viņus vienkārši dievina. Taču arī nīderlandiešu čempionātā bija daudz, jo abas jāšanas sporta LIELĀS nācijas gatavojās zeltam. Tas izdevās Nīderlandei… un sacesību Facebook profilā parādījās jauns haštags – orangeisthenewgold. Zelta medaļas ieguvējs, nīderlandietis Žeroens Dubeldams atzina, ka ar zirgu Zenith nevarot viegli uzvarēt parastos Grand Prix maršrutos, toties varot iegūt titulus čempionātos, kur no zirga nepieciešama ilgstoša izturība daudzu dienu garumā. Zirgam Zenith pieder arī pasaules čempiona tituls, bet pašam Dubeldamam tādu jau ir vairāki.

Viss reiz beidzas…

Vēl ilgi pēc noslēdzošās ceremonijas fani, jātnieki, treneri un organizatori nedevās mājās, lai kaut mirkli ilgāk paturētu sevī čempionāta pacilājošo sajūtu. Smalkais lietus un siltais vakars visus vēl vairāk satuvināja, pie tam, rīkotāji gluži kā mierinot, apsolīja, ka nākamgad taču tāpat notikšot CHIO Aachen!

Un, protams, prombraukšanai atkal viss tika perfekti noorganizēts – sastrēgumu tik pat kā nebija, jo visu milzīgo skatītāju un auto plūsmu regulēja gan policija, gan apmācīti brīvprātīgie.

Kate Ansone, speciāli no Eiropas čempionāta Āhenē

 

Līdzīgi raksti:REKLĀMA