Oļģerts, Orests, Aļģirds, Alģis |Sestdiena 20. Janvāris 2018
Sadaļa: Home » Dienas ziņa » Iejāde: Ritms ir unikāls katram zirgam
  • LetaDEAC

Iejāde: Ritms ir unikāls katram zirgam 

Iejādes treneri Eiropā māca saviem skolniekiem atrast pareizo ritmu, taču viena likuma vai teorijas, kā to sasniegt, nav. Jātniekam pašam ir jāizjūt, kā to atrast un kontrolēt.

Pastāv daudz teorijas par to, ka ritms ir galvenā iejādes sastāvdaļa, taču tā sasniegšana esot katra paša ziņā, līdz ar to, ļoti personiska un sarežģīta.

Ritms ir unikāls katram zirgam. Tas ir atkarīgs no zirga spēka, uzbūves, psihiskā stāvokļa, rakstura un uzticības pakāpes jātniekam. Ritmu var ietekmēt it viss – sākot no laikapstākļiem un iejādes žodziņiem, beidzot ar stīviem muskuļiem un sliktu pašsajūtu.

Ar jaunu zirgu atrast ritmu ir visgrūtāk, jo zirgam pašam trūkst balansa. Ejot pārāk lēni, zirga krustu un muguras daļa it kā peld un pakaļkājas zaudē aktivitāti. Ja kustība ir pārāk ātra, zirgs zaudē tā dabisko kustību amplitūdu un neizmanto visu savu ķermeni pareizai kustību veidošanai. Vislielākās grūtības jātniekam sagādā pareizo kustību un aktivitātes vienlaicīga sasniegšana.

Katram jaunam zirgam ir savs kustības ātrums, kurā tas vislabāk atrod savu līdzsvaru. Šis ātrums parasti atrodas kaut kur starp “savāktiem” un “darba” rikšiem. Strādājot ar jaunzirgu, jātniekam vienkārši jātiecas uz “zemu”, garu, izstieptu kustību un virzību uz priekšu. Tas nav grūti. Zirgs pats pasacīs priekšā, kad būsuiet aradis pareizo ritmu – sajūta būs patīkama, zirgs vēlēsies kustēties brīvi un kontakts būs viegls. Zirga muguras un pakaļkāju kustības obligāti jāievirza abās pavadās vienlaicīgi un vienmērīgi. Zirga dabiskajam ritmam nedrīkst traucēt.

Svarīgi, ka ritms ir jāatrod jau soļos. Uzsākot darbu, jātniekam jau ir jāpieturas pie zināmas, vienmērīgas, ritmiskas un aktīvas kustības. Uzsākot rikšus, šis ritms ir “jāpatur prātā”. Prāts nedrīkst būt pilns ar dažādām domām, kad uzsākat treniņu. Jau no pirmajiem soļiem jums jāsajūt vienmērīgs ritms, lai rikšot un lēkšot jūs varētu pareizā tempā.

“Muzikālam” iejādes zirgam jāiemāca trīs pareiza ritma skaņas – četras soļos, divas rikšos un trīs lēkšos. Pats jātnieks nesajūtot ritmu, nevar apmācīt zirgu.

Un vēl jāatceras, ka paeizu ritmu nekad nevar sasniegt, ja kontakts ar mutesdzelzi ir nekorekts (pārāk stingrs vai tieši otrādi).

(Tulkojums) Jans Bemelmans – iejādes treneris no Vācijas

Foto: FEI

 

Līdzīgi raksti:REKLĀMA