Konkūra sacensību žaketēm stils pakļauts noteikumiem

“Pirms daudziem gadiem jātnieki šķēršļu pārvarēšanas sacensībās lielākoties bija redzami melnās, tumši zilās un sarkanās žaketēs. Ticis dzirdēts skaidrojums, ka pēdējās drīkst vilkt tikai augstākās kvalifikācijas sportisti. Tagad jātnieki tērpti arī citu krāsu žaketēs, – kas to reglamentē?” – šādu jautājumu uzdod lauksaimniecības žurnāls Lopkopis un žurnāliste Dace Millere.

“Starptautiskā Jātnieku federācija (FEI) ir noteikusi standartus šķēršļu pārvarēšanas (konkūra) sacensību apģērbam. Paplašinoties jāšanas sporta apģērbu ražošanas industrijai, prasības ir kļuvušas mazliet pielaidīgākas, un viens no apģērba gabaliem, kas var izbaudīt lielākas variācijas stilā un krāsainībā, ir sacensību redingots jeb žakete.

Eiropā, ASV un Austrālijā sacensību apģērba standarti atšķiras – ASV tie ir striktāki un nepieļauj variācijas, savukārt Austrālijā pieļautais žakešu dizains un krāsa ļauj dizaineriem izvērsties. Latvijā pamatā darbojas FEI sacensību noteikumi un FEI noteiktās prasības.

Nāciju kausa sacensībās, reģionālajos, kontinentu un pasaules čempionātos sportisti drīkst valkāt tikai nacionālo federāciju oficiāli apstiprinātās žaketes, bet olimpisko un reģionālo spēļu laikā tām jābūt arī attiecīgo nacionālo olimpisko komiteju apstiprinātām.  Melnas, sarkanas, tumši zilas un zaļas žaketes ar tieši tādas pašas krāsas apkaklītēm nevar būt reģistrētas kā komandu formas. Komandas biedru žaketēm jābūt vienā krāsā, un par noteikumu nepildīšanu Galvenā tiesnešu kolēģija sodīs ar 1000 CHF (Šveices franki) naudas sodu. Turklāt dalībnieks būs spiests atstāt sacensību laukumu un varēs atgriezties tikai tad, kad žakete atbildīs sacensību noteikumiem.

Civilpersonām jāvalkā savu nacionālo federāciju apstiprinātā forma vai apģērbs, sarkana vai melna žakete. Dalībnieki no armijas dienesta, policijas, žandarmērijas, militārajām aprindām un zirgaudzētavām var izvēlēties valkāt civilo vai dienesta žaketi.

Īpaši karstos laikapstākļos jātnieki ar Galvenās tiesnešu kolēģijas atļauju drīkst startēt bez žaketēm, taču “Grand Prix” maršrutos, Nāciju kausu sacensībās un apbalvošanas ceremonijās redingots ir obligāts.

Strīdu gadījumā par krāsām šķīrējtiesneša loma ir FEI ģenerālsekretāram, kura lēmums ir neapstrīdams.

Mode, dizains un materiāls

Jāšanas sporta apģērbu ražošana ir kļuvusi par tik vērienīgu industriju, ka, iespējams, jau spēj ietekmēt pat sacensību noteikumus saistībā ar dizainu un krāsu. Ja agrāk, piemēram, Vācijā redingota krāsa norādīja uz sportista iegūto meistarības pakāpi un ar sarkanas krāsas redingotiem drīkstēja startēt tikai sporta meistari (maršruti no 150 cm un augstāk), tad šobrīd jāšanas apģērbā pastāv gan jaunas modes tendences, gan ietekmes. Jāšanas sporta lielvalstīm, kurām ir savs vēsturiskais kultūras mantojums, ir liela ietekme uz apģērba dizainu un materiālu, īpaši britiem, itāļiem un zviedriem. Apģērba stilu ietekmē arī pasaulē vadošie jātnieki un viņu izstrādātās kolekcijas.

Lai klasiskajai žaketei piešķirtu mazliet brīvības, dizaineri variē ar apkaklītēm, kabatu un roku uzšuvēm un piegriezumu. Pogu vietā nereti tiek izmantots rāvējslēdzējs. Modē nākuši moderni materiāli – elastīgi, ērti un viegli kopjami, gluži kā otrā āda.

Tumšas krāsas (antracīts, zils, melns, pelēks, sarkans, brūns) sezonāli nomaina ļoti populārie, mazliet gaišākie un spilgtākie toņi – jūras un debesu zilais, fuksiju rozā, violetais, zaļganais. Nīderlandes izlase sacensībās vienmēr ir pamanāma ar savu oranžo, Vācija – ar dzidri sarkano, Saūda Arābija – ar egļu zaļo, bet Katara ar tumši sarkana vīna krāsu jāšanas formu žaketēs. Taču jāņem vērā, ka gaišākas un spilgtākas krāsas redingotus startiem CSI sacensībās ir jāreģistrē FEI.

Vienmēr ir un paliks modē klasika – vīriešu uzvalka stila žakete “ar vieglu svītriņu”, kā arī tvīds, vilna, pusvilna, kašmirs un viskoze.

Taču visa pamatā ir un paliek drošība. Neviens apģērba gabals nedrīkst traucēt jātniekam, kā arī tas nedrīkst plandīties, jo, jātniekam krītot, var aizķerties.”

Avots: Žurnāls “Lopkopis”, skaidro konkūra tiesnese un sporta zirgun īpašniece Kate Ansone