LŠZAA: Sporta zirgu uzbūve

Cilvēkiem, kas kādu laiku saistīti ar zirgiem, parasti ir diezgan vienota vīzija, kāds ir labs zirga eksterjers. Jautājums ir – ņemot vērā, cik daudz konkūra un iejādes, pat trīscīņas zirgi, var būt ļoti rezultatīvi arī ar sliktu eksterjeru – cik nozīmīgs vispār ir eksterjers nākotnes panākumu prognozēšanā?

Vērtēšanas standarts iejādes zirgam vēsta: ideālais KWPN iejādes zirgs ir ar taisnstūrveida formātu, garām līnijām, harmoniski būvēts, ar augšupvērstu ķermeni un garām kājām.

Print

Holandiešu lineārās vērtēšanas formā katrai eksterjera pazīmei ir divas galējības. Ņemot par piemēru kakla garumu, “kamēr garas līnijas nodrošina elastīgu un lokanību, tās apgrūtina spēka pielietošanu. Pārāk garš kakls noved pie līdzsvara trūkuma. Šis princips attiecas arī uz citām pazīmēm. Citiem vārdiem sakot, nav vēlams, ka eksterjera pazīme būtiski novirzas no vidējā.”

Attiecībā uz ķermeņa vērsumu (augšupvērsts / lejupvērsts), ideālais variants iejādes zirgam ir augšupvērsts, bet konkūra zirgam labāks ir horizontāls ķermenis. Augšupvērsts ķermenis iejādes zirgam ir priekšrocība, jo apmācības mērķis ir attīstīt paceltu ķermeņa priekšdaļu un pakaļkāju virzību zem ķermeņa. To vieglāk izdarīt augšupvērstam zirgam. Lai gan konkūra zirgam arī ir jāsagrupējas, jāsaīsina un jāpagarina soļi starp šķēršļiem, augpšupvērsts ķermenis var traucēt veidot arku pār šķērsli. Kad zirgs veido arku, viņš noapaļo ķermeņa virsējo līniju, noliec kaklu un paceļ skaustu, tā radot optimālu lēcienu.

Print

Visu rakstu lasiet šeit.