Grieta, Strauta |Otrdiena 23. Janvāris 2018
Sadaļa: Home » Dienas ziņa » Praktiskais seminārs JK “Erceni” pie Russell Guire 27. – 28. augustā – Jātnieka uzsēdes biomehāniskā analīze
  • LetaDEAC

Praktiskais seminārs JK “Erceni” pie Russell Guire 27. – 28. augustā – Jātnieka uzsēdes biomehāniskā analīze 

Kāpēc nepieciešama uzsēdes analizēšana?

Laba uzsēde zirgā ir svarīga vairāku iemeslu dēļ – pareizi sēžot, jātnieks ir ne tikai spējīgs stabili turēties zirgā, bet arī efektīvi sajust zirgu un komunicēt ar to, tādejādi netraucējot tam kustēties. Rezultātā jātnieks vairs nav zirgam nasta, bet gan kļūst par palīgu kustību brīvības un atlētisma uzlabošanā.

Tomēr, bez pareizas uzsēdes šie ieguvumi tiek lielā mērā zaudēti, jo zirgs nespēj pareizi atsaukties jātnieka prasībām un efektīvi kustēties, kas ne reti tiek tulkots kā dzīvnieka nepaklausība. Bieži vien šīs uzsēdes problēmas ir šķietami nelielas un jau ir kļuvušas par jātnieka ieradumu, līdz ar to vairākumā gadījumu paliek nepamanītas gan hobija, gan profesionālu jātnieku vidū. Nelabojot šīs kļūdas, rodas ķēdes reakcija -  zirgam ilgtermiņā esot nepareizi noslogotam, var rasties muskuļu disbalanss, kā arī palielinās traumu risks.

 

Biomehāniskās analīzes pielietošana jātnieku sportā

Biomehāniskā kustību analīze līdz šim sekmīgi izmantota dažādos citos sporta veidos, sportiskā snieguma uzlabošanai (piem., teniss, peldēšana, u.c.) un ir pielāgota arī jātnieku sporta vajadzībām jau gandrīz 10 gadus.

Rasels Gvairs (Russell Guire) pirms 7 gadiem ir dibinājis savu uzņēmumuu Centaur Biomechanics, kas nodarbojas ar zirga gaitu un jātnieka uzsēdes biomehānisko analīzi. Centaur Biomechanics pak            
alpojumus izmanto visu līmeņu jātnieki – no amatieriem līdz augsta līmeņa sportistiem, ieskaitot Lielbritānijas olimpisko komandu.

 

Par semināra vadītāju Russell Guire

Rasels ir sporta zinātnieks no Lielbritānijas, kas specializējies zirgu un cilvēku kustību biomehānikā. Karjeras sākumā strādājis pie tādiem jātniekiem kā Dī Lamparde (Di Lampard) un Tims Stokdeils (Tim Stockdale), kā arī trenējies Vācijā konkūrā Grand Prix līmenī. Pirms Centaur Biomechanics dibināšanas Rasels vadījis arī zirgu rehabilitācijas centru, un tic preventīviem pasākumiem zirgu veselības saglabāšanā: “Es uzskatu, ka no traumām daudzos gadījumos iespējams izvairīties, saprotot kustību biomehāniku un tādejādi pārliecinoties, lai uz zirga netiktu radīts nevajadzīgs spiediens”.

Kā praktiski notiek biomehāniskā uzsēdes analīze?

Uzsēdes analīze norisinās 45min – 1h individuāla treniņa laikā – uz jātnieka noteiktos punktos tiek uzlīmētas marķējošas uzlīmes, tad treniņš tiek filmēts (visās gaitās, kā arī lecot pār šķērsli, ja jātniekam ir vēlme apskatīt uzsēdi arī lecienā). Filmēšanā tiek izmantota speciāla kamera, kas piemērota palēlinātas kustības analizēšanai, kā arī video apstrādē tiek pielietota Quintic programmatūra, kas specifiski radīta biomehāniskajai analīzei.

Nodarbības laikā Rasels kopā ar jātnieku (jātniekam joprojām sēžot zirgā) apskata palēlinātu video un konstatē uzsēdes kļūdas. Tālākajā treniņa gaitā viņš palīdz šīs kļūdas izlabot un, jātnieks tiek atkārtoti filmēts – treniņa beigās tiek apskatīts jaunais video un novērtētas izmaiņas. Rasels sniedz arī padomu turpmākai attīstībai, individuāli iesakot dažādus vingrinājumus uzsēdes nostiprināšanai.

Uzsēdes analīzi var veikt kā iejādes, tā arī lekšanas treniņā.

Atsauksmes no dažiem Centaur Biomechanics klientiem

Ruta Edža (Ruth Edge), pasaules klases trīscīņas jātniece – “Šī tehnoloģija ir patiesi noderīga: tā uzskatāmi parāda tavas vājās vietas, dodot iespēju piestrādāt pie konkrētām detaļām”.

Ričards Deivsons (Richard Davison), starptautiska līmeņa iejādes jātnieks – “Esmu izmantojis šo tehnoloģiju treniņos jau no tās pirmsākumiem. Nav nekādas nozīmes trenēt augsta līmeņa sacensību zirgu un nezinot radīt lieku stresu un sasprindzinājumu tā locītavām, lai vēlāk uzzinātu, ka esi saīsinājis tā sportiskās karjeras ilgumu. Zirgs parāda vislabāko sniegumu, kad jūtas labi, tādēļ uzskatu, ka biomehāniskā kustību analīze ir lielisks instruments zirgu trenēšanā un menedžmentā”.

Zane Apiņa, zirgu masiere – “treniņa laikā pie Rasela uzreiz sajutu būtiskus uzsēdes uzlabojumus, kā rezultātā arī zirgs sāka kustēties jūtami brīvāk. Uzskatu šo par ļoti noderīgu metodi arī no zirga veselības viedokļa, jo tiek samazināts jātnieka darbības rezultātā radušais zirga muskulatūras nevajadzīgais saspringums un līdz ar to arī traumu risks”.

 

Semināra norise JK “Erceni”

 

Vieta un laiks:   27. un 28. augusts; “Astri”, Kalngale, Carnikavas novads;

nodarbību sākuma laiki katram jātniekam tiks noteikti individuāli.

Izcenojumi:  45,- LVL par vienu nodarbību piesakoties līdz 25. augusta 21:00, pēc tam 50,- LVL

Cena klausītājiem: 5,- LVL

Pieteikšanās un plašāka informācija:         zane.apina@gmail.com vai 2911 6849 (Zane)

Lūdzam pieteikties laicīgi, jo vietu skaits ierobežots!                                                           Pieteikums tiek apstiprināts TIKAI pēc maksājuma saņemšanas!

Piesakoties lūdzam norādīt treniņa veidu -  iejādes vai konkūra.

Seminārs noritēs angļu valodā – vajadzības gadījumā tiks nodrošināts                                                          tulkojums latviešu valodā.

 

Par Russell Guire un Centaur Biomechanics plašāk

www.centaurbiomechanics.co.uk

 

Maksāšana:                                        JK “Erceni”

Reģ.nr. 40008125677

Swedbank AS

Konts: LV08HABA0551020646032

SWIFT: HABALV22

Maksājuma uzdevumā norādiet: RG seminārs 27.08.13 +                                                        (dalībnieka vārds uzvārds)

Lūgums maksājumus bankā veikt līdz 25. augustam!                                                                                        (maksājuma izpildes termiņš)

Līdzīgi raksti:REKLĀMA