Austris |Pirmdiena 22. Janvāris 2018
Sadaļa: Home » LATVIJĀ » PVD konstatējis pārkāpumus saistībā ar zirgu gaļu
  • LetaDEAC

PVD konstatējis pārkāpumus saistībā ar zirgu gaļu 

Lielveikalu tīkla lēmums pārtraukt tirdzniecību ar gaļas pārstrādes uzņēmuma SIA “Forevers” liellopa gaļas produkciju ir pieņemts “pārāk lielu emociju iespaidā”, nesagaidot oficiālu produkcijas analīžu rezultātus no Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD), biznesa portālam “Nozare.lv” norādīja “Forevers” kvalitātes nodaļas vadītāja Irina Zoļina.

Kā ziņots, rūpējoties par pircēju drošību, šodien “Rimi” veikalos visā Latvijā līdz turpmākajai informācijai tiek apturēta gaļas pārstrādes uzņēmuma “Forevers” produkcija, kuras sastāvā ir norādīts “liellopa gaļa”.

“Tās ir emocijas, jo neviens attiecīgo analīžu rezultāts vēl nav saņemts, oficiāli nekādus papīrus neesam redzējuši. Patlaban gatavojam atkārtotu apliecinājumu – sertifikātu, kur “Rimi” apliecināsim, ka mūsu produkcijā nav nekādas zirga gaļas, tikai liellopu gaļa,” sacīja Zoļina.

Viņa atzina, ka “Rimi” lēmums pārtraukt produkcijas tirgošanu radīs uzņēmumam zaudējumus, tomēr tie nebūs “astronomiski”, jo tur tiek tirgoti tikai daži izstrādājumu veidi ar liellopu gaļu – “marmora gaļa” no 100% govs gaļas un divu veidu salami desa.

Savukārt uz “Nozare.lv” jautājumu, kā uzņēmums vērtē vairāku kautuvju vadītāju apgalvojumu, ka zirga gaļa tiek uzdota par liellopu gaļu tieši pēc pārstrādātāja diktāta, Zoļina bija kategoriski noraidoša.

“Skandāla laikā katram savs krekls tuvāks un katrs pagriež to stāstu, kā izdevīgāk. Mēs esam mierīgi, mums nav par ko uztraukties,” sacīja “Forevers” pārstāve.

Kā ziņots, vairākās Latvijas kautuvēs un vienā gaļas pārstrādes uzņēmumā – SIA “Forevers” – ir konstatētas aizdomīgas darbības ar zirga gaļu. Lopu kautuvei Ērgļu novadā “Aibi” tiks piemērots sods par pārtikas izsekojamības nenodrošināšanu 500 latu apmērā saistībā ar to, ka kautuve uzņēmumam “Forevers” piegādāto zirga gaļu uzdevusi par liellopu gaļu, biznesa portālam “Nozare.lv” sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

“Mēs esam pārbaudījuši deviņas kautuves un konstatējām, ka sešās no tām ir pārkāpumi produkcijas izsekojamībā. Tā ir liela problēma, ko varam raksturot kā krāpniecisku shēmu, un nekavēsimies piemērot attiecīgo sodu. Patlaban sodu piemērosim “Aibi”, kur esam konstatējuši, ka tajā nokauto zirgu gaļa pavadzīmju noformēšanas procesā kaut kādā posmā tikusi pārdēvēta par liellopu gaļu, un tas ir klajš pārkāpums un pārstrādes uzņēmuma maldināšana,” sacīja Balodis.

Viņš norādīja, ka soda apmērs ir līdz 500 latiem, bet, ja gada laikā pārkāpums tiek atklāts atkārtoti, sods var sasniegt 3000 latu.

“Esam skatījuši piegādes par pagājušā gada nogali un šī gada sākumu. Visām kautuvēm, kuras nevarēs pierādīt liellopu gaļas izsekojamību, jārēķinās ar soda sankcijām,” norādīja PVD vadītājs.

Viņš arī sacīja, ka zirga gaļas kilograms maksā 95 santīmus, kamēr liellopu gaļa – 1,50 latus par vienu kilogramu. Līdz ar to runa ir ne tikai par krāpšanos ar dokumentiem, bet arī par ievērojamiem naudas līdzekļiem.

Vairāk nekā puse no 416 pērn Latvijā nokautajiem zirgiem jeb 272 zirgi ir nokauti SIA “Aibi” kautuvē. Lielākā daļa no tiem jeb 203 zirgi ir piegādāti gaļas pārstrādes uzņēmumam SIA “Forevers”.

Pārbaudes abos uzņēmumos joprojām turpinās, taču jau patlaban iegūtā informācija liecina par to, ka gandrīz visos gadījumos “Aibi” no 203 zirgiem iegūto gaļu pārstrādes uzņēmumam “Forevers” piegādājusi kā liellopu gaļu. To apliecina pavadzīmes, kurās redzami zirgu identifikācijas numuri ar skaidru norādi, ka piegādājamā prece ir liellopu gaļa, informēja Meistere.

“Forevers” ražoto produktu marķējumā zirga gaļa kā sastāvdaļa nav minēta. PVD šodien ir saņēmis informāciju, ka Vācijas laboratorijā pārbaudītajos “Forevers” produkcijas paraugos ir konstatēta zirga gaļa. Jau tuvākajā laikā tiek gaidīti testēšanas pārskati.

“Forevers” zirga gaļu kā liellopu gaļu ir piegādājis arī SIA “Heinors” – starpnieks, kurš kādā citā kautuvē kautu zirgu gaļu ar jaunu pavadzīmi, kurā tā uzdota par liellopu gaļu, piegādājis SIA “Forevers”, informēja Meistere.

Pārkāpumus PVD ir konstatējis arī trīs citās kautuvēs – SIA “Viļumene”, z/s “Kalnpierbes” un SIA “Musino”, kurās nav nodrošināta zirga gaļas izsekojamība.

Eiropas Komisija ir uzdevusi visu dalībvalstu pārtikas apriti uzraugošajām iestādēm veikt liellopu gaļu saturošu produktu DNS pārbaudes, lai pārliecinātos, vai tie patiešām satur liellopu nevis zirga gaļu.

Materiāls tapis sadarbībā ar LETA

Līdzīgi raksti:REKLĀMA